Makaleler
Trading Sistemi ve Disiplin

Konuya trade ve trader kavramıyla başlamamız uygun olacaktır. Trade Ticaret yapmak -almak ve satmak - anlamına gelir.

Finansal piyasalarda gerek Hisse senedi ile gerek vadeli işlemler kontratı ile gerekse Döviz piyasalarında mantık olarak yapılan bundan farklı bir olay değildir.

Trader ise, Eskisi ile yenisinin fiyat farkını değiştiren, Pahalı satıp ucuza almaya çabalayan kişidir.

Finansal ve spekülatif piyasalarda trader deyince, riski üstlenerek fiyatların geleceği hakkında tahmin yürütebilen, bunun içinde belli prensipler içerisinde kendi yaratmış olduğu sistem veya sistemleri kullanan, küçük bir sermayeyle ileride yüksek kazançlar sağlayabilen oyuncu veya işlemci adı verilen kimseler akla gelmektedir.

Her traderin kendine göre belirli bir sistemi ve yolu vardır. Kimisi piyasalarda agresif, kimisi savunmacı stratejiler izler.

Açmak gerekirse 24 saat açık olan döviz piyasalarında her gün hareket olmaktadır. Bazı traderler her gün yüksek kaldıraç oranlarıyla hızlı alım-satım işlemleri yaparken, bazı traderler daha uzun vadeli ve daha düşük kaldıraç oranlarıyla işlem yaparlar.

Sonuçta hepsinin tek bir amacı vardır o da kazanmak.

Özellikle kaldıraçlı işlem yapılan piyasalarda herkesin hayali kısa yoldan ve zahmetsiz yüksek kazançlar sağlamaktır. Fakat şu konu iyi bilinmelidir ki efsane haline gelmiş yüksek kazançlar sağlamış traderlerin başarılarının arkasında, her gün ve her gün çok çalışmak piyasa şartlarına uygun esnek sistem ve stratejiler ve en önemlisi disiplin vardır. Bunlar kolay değildir, fiziksel ve psikolojik olarak zorlu ve yıpratıcıdır. Ayrıca her türlü sistemlerine rağmen belli bir yetenek ve farklı anlayışları da mevcuttur. Bu nedenle işlem yapmak isteyen yatırımcılar, sistemli ve sabırlı olmalı, hayaller âlemine kendilerini kaptırarak kısa sürede kazanç için işlemler yapmamalıdır.

Disiplinli, sermayelerini ve kendi kişilik yapılarını bilerek, risk yönetimlerini iyi yaparak belli bir sistem dahilinde disiplinli ve bilerek işlem yapmalılardır.

Döviz piyasalarında veya başka bir piyasada işlem yapmak isteyen yatırımcı öncelikle bu piyasanın işleyiş mantığını, kurallarını, emir sistemlerini çok iyi bilmelidir.Teknik ve temel analiz bilgi düzeyi yeterli olmalı, fakat bunlara rağmen profesyonel, her an bilgi akışı sağlayabilecek bir danışmalık almalıdır.

Yatırım yapacağı kapital spekülatif piyasalarda işlem yapmak için olmalı, Evini, arabasını satarak, kredi veya borç alarak para yatırılmamalıdır. Psikolojik durumu sağlam olmalı, aşırı panik yapan veya kendine aşırı güvenen bir yapı içinde yapılan işlemlerde başarı elde etme olasılığı düşeceği gibi riskleri de artar.